Dikkat ve Konsantrasyonu Geliştiren Oyunlar

Dikkat, bilincin odağıdır. Hareketli, teknolojik, sürekli uyaranlarla dolu çevrelerinde çocukların filtreleme yapması, yani gereksiz uyaranları engelleyerek istedikleri şeye odaklanabilmeleri için dikkat gelişimi çok önemlidir. İlgi ve dikkatin olduğu durumlarda, öğrenme daha hızlı ve kalıcı olur.

Çocukların ilgisini çeken eğlenceli oyunlar ve sanatsal aktiviteler, dikkat aralığının uzatılması için onlara güvenli ve eğlenceli bir ortam sağlar. Böylece çocuklar oyun ve sanatla gittikçe daha fazla zaman geçirip becerilerini pekiştirerek konsantrasyonlarını da geliştirir.

Gözlem oyunları, görsel tarama ve seçici dikkat gibi becerilerin oldukça eğlenceli bir ortamda geliştirilmesini sağlar. Strateji oyunları ve sanatsal etkinlikler, dikkatin sürdürülebilmesini ve farklı öğeler arasında dağıtılabilmesini sağlar, böylece dikkat kapsamını ve süresini geliştirerek konsantrasyon becerilerini destekler. Bu becerilerin okul hayatında hem okuma-yazmada, hem de konsantrasyon gelişiminde çocuklara büyük katkıları olacaktır.

Eğlenceli her oyun çocukların dikkat becerisini geliştirir, ancak bazı oyunlar dikkat becerilerine çok daha üst düzeyde katkı sağlar.

Aşağıda sizler için önerdiğimiz, dikkat ve konsantrasyonu geliştiren kutu oyunlarını bulabilirsiniz:

GÜNCEL YAZILAR